

This strategy does not only benefit your finances by saving, it also promotes good health and proper nutrition because you can design your food menu according to your nutritional needs.Ī 300-ml bottled water can cost P20 at average while a 5-gallon water refill at home can cost P50. If we just save 150 a day x 20 days = P3,000 a month x 12 months = P36,000 per year. If you think bringing packed meals is old school, think again.

If you buy your food from the grocery and prepare them at home for the next day’s packed meal, you would’ve spent only P40 – P100 with plus bonuses alongside such as larger meal proportions and assured clean food handling and preparation. Nowadays, a decent meal can cost P60-P150 if you’re on a budget. One of the major reasons why my allowance as a student was always enough is because I didn’t have to buy my own meals – my parents prepared them for me.
